Hogyan kerülhetjük el az internetes vásárlás veszélyeit?

Közeleg a karácsony, és még ha rendkívüli is az idei év, a legtöbben szeretnénk valamilyen ajándékkal meglepni szeretteinket. Ehhez az időszakhoz közeledve az internetes vásárlás veszélyeire figyelmeztet a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság. A tapasztalatok szerint ezek az esetek könnyedén megelőzhetők, ha néhány tanácsot megfogadunk.

Kényelmesen és gyorsan

A koronavírus-járvány miatt kialakult helyzetből adódóan sokaknak inkább az egyébként is egyre közkedveltebb webshopokra esik a választásuk a helyszíni vásárlás helyett. Fontos azonban, hogy az online beszerzések alkalmával is körültekintőek legyünk, mivel arányaiban véve növekszik az internetes bűncselekmények száma.

Soltész Bálint, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője a TV Eger híradásában kifejtette, az online visszaélések lényege, hogy a tulajdonos beleegyezése és tudta nélkül jogosulatlanul szerzi meg bankkártyája adatait, és azzal vásárolnak.

„A másik jellemző elkövetési forma az, hogy a megrendelt árucikk átvételét követően derül ki, hogy a küldemény nem a megrendelt értékű terméket, vagy egészen mást tartalmaz. Előfordult már, hogy valaki egy nagy értékű okostelefon vételárát előre kifizette, és a csomag kibontásakor egy fél téglát vett át” – részletezte.

Tanácsok, mielőtt webshopon rendelünk

A hatóság fokozottan arra kér mindenkit, hogy interneten történő vásárlás esetén a rendeléskor lehetőleg az utánvételes fizetési módot válasszuk, és amennyiben van rá mód, a futár jelenlétében győződjünk meg arról, hogy valóban a megrendelt termék található a küldeményben. Fontos, hogy az online fizetés kizárólag banki oldalon történjen. Emellett célszerű az adott webáruház adatvédelmi szabályzatát is megtekinteni, ugyanis ennek hiánya felkelti a csalás gyanúját.

Ugyancsak javallott a rendelésről kapott levelezést minden esetben megőrizni és tárolni. A vásárlási feltételekkel is érdemes hasonló módon eljárni, hogy később bizonyítani tudjuk, milyen tájékoztatás volt hozzáférhető a honlapon a rendeléskor.

Mennyi időnk van visszaküldeni a megrendelt terméket?

A fogyasztó köteles a terméket haladéktalanul, de legkésőbb az elállás közlésétől számított 14 napon belül visszaküldeni. A visszaküldés határidőben teljesítettnek minősül, ha a fogyasztó a terméket a határidő lejárta előtt elküldi – olvasható a Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesületének honlapján, ahol bővebb információkat találhatunk az internetes rendelésről.

Ne felejtsük azt sem, hogy az online térben olykor sokkal elhamarkodottabban döntünk egy-egy termék megvásárlása mellett, tekintve, hogy csupán pár kattintás a művelet. Alaposan gondoljuk át, hogy mi az, amire ténylegesen szüksége van szeretteinknek.


SZERZŐ: ZSIGMOND LILIAN
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT