“Felvállalom saját magamat leplezetlenül és kendőzetlenül. Azt mutatom, ahogyan élek, gondolkodom, cselekszem. Nem játszok szerepet, úgy élem az életemet, ahogy azt jónak gondolom és hiszem.” Ez az önazonosság, amelyet nehéz, kemény munkával bárki elérhet – vallja Sike Anikó életvezetési tanácsadó.

A TV Eger A mi történetünk című magazinműsorában az önazonosság kérdésére kerestük a választ, amelyhez Sike Anikó életvezetési tanácsadó segítségét kértük. Első hallásra egyszerűnek tűnhet ez a kifejezés és persze, hogy mindenki azt gondolja: „hogy is lehetnék más, mint önazonos, hiszen én nem tudok más lenni, mint aki vagyok”. De igen, tudunk mások lenni, szerepeket játszunk minden nap és nagyon kevesen képesek arra, hogy valóban minden cselekedetükben magukat adják. Hogy miért? Mert a kudarc és az a tény, hogy esetleg nem szeretnek azért, akik valójában vagyunk, mindent felülír. Sike Anikó szerint életünk fordulópontjai azok, amelyek közelebb visznek minket valódi énünkhöz. Ilyenkor egy összegzést készítünk az életünkről: Hol tartunk most? Mi az, amit idáig elértünk? Mit szeretnénk elérni? Mi az, amit még nem tettünk meg? Ekkor kezdődik a belső munka, amely sokszor felszínre hoz fájdalmakat is, amelyekkel szembe kell néznünk.

Az élet folyamatos tanulás és munka

Elsőként reális célokat kell megfogalmaznunk. Nem csak egyet, többet is, amelyeket érdemes priorizálni. Ezeket apró lépésekben teljesíthetjük, mindenki saját képességeihez mérten. Amikor elérünk egy célt, megnő az önbizalmunk, azonban, ha nem reális célokat tűzünk ki, amelyek számunkra elérhetetlenek, kudarc érhet minket, amellyel többet ártunk, mint használunk – hangsúlyozta a szakember. A célokhoz ajánlatos időpontokat is rendelni, hogy lássuk, azokat mikorra fogjuk tudni teljesíteni. Fontos azonban, hogy ezek a célok valóban az „én” céljaim legyenek, a belső célok, amelyeket nem külső nyomásra szeretnék teljesíteni. Ehhez az elcsendesedést javasolja Sike Anikó. Szánjunk időt magunkra, üljünk le akár csak néhány percre és nézzünk magunkba: “magamért vagy másért akarom ezt megtenni?”

Beszéljünk a problémákról

A szakember szerint kulcsfontosságú szerepe van a kommunikációnak. Merjünk segítséget kérni! Amikor az ember nincs összhangban önmagával, akkor általános rossz érzés keríti hatalmába. Frusztrált lesz és nem érti mi van vele, csak azt érzi, valami nem jó. Ekkor az a baj, hogy nem a “belső hangot” követi, mást tesz és mond, máshogyan él, mint ami a saját útja. Szülőként sokat segíthetünk gyerekeinknek azzal, ha többféle tevékenységet ismertetünk meg velük. Ebből el tudják dönteni, mi érdekli őket, mi az, amit szívesen csinálnak. Nem a szülők vágyait kell hajszolni – hangsúlyozta az életvezetési tanácsadó.

„Nagyon nehéz ma gyereknek lenni, de jó szülőnek is.”

Nagy a szülők felelőssége abban, hogy a későbbiekben gyermekük mennyire meri vállalni önmagát. Hol húzódik a határ az engedékenység és a kontroll között? Sike Anikó szerint fontos az ellenőrzés, főként a kamaszoknál, hiszen a média nyomása óriási. A megfelelési kényszerrel és azzal a vággyal, hogy hasonlítani akarnak valakire, egy eltorzított tükörkép jön létre. Nagy szerepe van a családnak abban, hogy felfedezzék az értékeket önmagukban. Emellett, nem lehet mellőzni az oktatási intézmények jelentőségét sem, amely szintén meghatározza a fiatalok alapértékrendjét.

Merjünk segítséget kérni!

Kommunikáció nélkül nem lehet segíteni – hangsúlyozta a szakember. Ahhoz, hogy tudjam, a másiknak mire van szüksége, kommunikálni kell. A kamaszok, a kisdiákok esetében elmondható, hogy egy idegennek sokkal jobban meg tudnak nyílni, mint a hozzátartozóknak. Hogy miért? Ez is a megfelelési kényszerből eredhet, hiszen egy idegennek nincsenek elvárásai, a szülőnek lehetnek. Sike Anikó úgy véli, először mindig saját magunkkal szemben legyenek elvárásaink, aztán másokkal szemben. A tanácsadók gyakran használnak fejlesztőkártyákat arra a célra, hogy feltárják, mi lakozik az oda érkezők lelkében. Ha nem is tudnak beszélni róla, a képek segítenek rávilágítani az érzéseikre.

Mi lakozik bennünk? Kik vagyunk és hogyan szeretnénk látni magunkat? Ha nem tetszik az a kép, amelyet most látunk, változtassunk! Fogadjuk meg a szakember tanácsát, szánjunk időt önmagunkra, álljunk meg a rohanásban és próbáljuk meg azt az életet élni, ami újra lelkessé tesz bennünket!


SZERZŐ: TÓBIK ANGELIKA
FOTÓ: TV EGER