Szalókiné Tóth Krisztinát, az OTP Ingatlanpont Kft. irodavezetőjét kérdeztük

A közelmúltban egész sor olyan adat jelent meg – köszönhetően az OTP Lakóingatlan Értéktérképnek és a Központi Statisztikai Hivatalnak –, amelyek mind azt mutatják, hogy a Magyarországon közel egy éve pusztító koronavírus-járvány 2020-ban bizony alaposan kihatott a lakóingatlanok hazai piacára is. Hogy más példát ne mondjunk, a forgalom az elmúlt esztendő első és második negyedében 18, illetve 33 százalékos csökkenést mutatott, az átlagos négyzetméterárak pedig az első kilenc hónapban szinte mindenütt – jó esetben – stagnáltak. Kivéve például Heves megyét, ahol az országban a legmagasabb (27 százalékos) árnövekedést lehetett tapasztalni, köszönhetően főként az egri járásnak, azon belül is a megyeszékhelynek, amelyek mintha meg sem érezték volna a világjárványt. Hogy minek tudható be mindez, s hogy mi várható idén a helyi ingatlanpiacon? Erről is kérdeztük Szalókiné Tóth Krisztinát, az OTP Ingatlanpont Kt. gyöngyösi irodájának vezetőjét.

Bevallom, engem meglepett, hogy az elmúlt év háromnegyedében a Heves megyei lakóingatlanok árai milyen jelentősen növekedtek, főleg az egri járásnak betudhatóan. Mi lehet az ok?

Először is – mondja Szalókiné Tóth Krisztina –, miután Eger már jó ideje hazánk egyik legkedveltebb, leglátogatottabb turisztikai célpontja, sokan vásárolnak itt ingatlant befektetési szándékkal. Azaz nem kevesen látták úgy, hogy jó bolt itt házat, lakást venni, majd azt kiadni. Egyszóval itt nem az mozgatta az árakat, hogy a város sok és jó munkahelyet kínál – mint pár nagyobb dunántúli település –, hanem üzleti megfontolások. Másfelől azon kormányzati intézkedések is elősegítették ezt a dolgot – utalnék itt kivált a babaváró hitelre –, amelyek a fiatalok számára is megnyitották az utat.

És mi a helyzet a forgalommal? Itt is csökkent, mint szinte mindenütt?

Ami azt illeti, ezt sem éreztük. Voltaképpen csak egyetlen eladhatatlan kategória volt, méghozzá az erkély nélküli panelek. De akár erkélyes panelekről, akár közös udvarral rendelkező társasházakról, pláne pedig családi házakról beszélünk, mindnek nagy volt a keletje, ráadásul magas árakon lehetett őket értékesíteni. Így például egy átlagos panel négyzetméterára megközelítette a 300 ezer forintot, egy szépen felújítotté pedig esetleg meg is haladta azt. A családi házak esetében ez a szám a 400 ezer forint környékén – gyakran fölötte – mozgott. Ezeket mindkét esetben irreálisnak tartom, bár tudom, hogy az eladók a befektetési szándékkal vásárlókat célozták meg az áraikkal. Hogy mást ne mondjak, sokszor találkoztam azzal, hogy egy, az északi-lakótelepen lévő panelt – amiért durván 14-15 milliót lehetne elkérni – 16-17 millióért, esetenként még többért kínálnak.

Felteszem, a járvány miatt elrendelt online oktatás Egerben is lefelé nyomta az albérletárakat, mint Budapesten és a vidéki egyetemi városokban…

Ez így igaz. Amíg például korábban itt egy 70-80 négyzetméteres felújított lakásért el lehetett kérni 150-160 ezer forint albérleti díjat, most ennyiért aligha kiadható. És nem kizárólag az egyetem online oktatásra való áttérése, ennek köszönhetően az albérletek iránti kereslet visszaesése befolyásolta az árakat, hanem az is, hogy a fentebb már említett szálláskiadás – ha időlegesen is – lényegében megszűnt. Tehát akik korábban nem akarták egyetemistáknak kiadni az ingatlanukat, hanem turistákra vártak, most ott állnak üres lakással és üres zsebbel. Ha közülük többen úgy döntenek, mindegy, csak vegye már ki valaki, az a kínálatot növeli, következésképpen az árat csökkenti.

Bár még nem tudni, mikor győzzük le a koronavírust, érdekel, hogy Ön milyen folyamatokra számít az itteni ingatlanpiacon?

Jómagam egyértelműen árcsökkentésre számítok. Részint azért, mert amikor a kormány a tavalyi év végén bejelentette a lakásokat érintő ilyen-olyan intézkedéseket – az illetékkedvezményt, a felújítási hitelt, stb. –, a tulajdonosok ezeket rögvest be is építették az áraikba. Egyszóval Eger vonatkozásában én az árak esésére tippelek. Ami a forgalmat illeti, nézetem szerint növekedést tapasztalhatunk majd, legalábbis erre utal minden, így a megkötött előszerződések, illetve a vételi ajánlatok. Megjegyzem – s most kizárólag egri viszonylatról beszélek –, hogy óriási a szakadék az eladók és a vevők elképzelései között az árakat illetően. Mindenesetre az idei helyzetet döntően befolyásolja majd, hogy a kormány már többször meghivatkozott intézkedései miként működnek majd a gyakorlatban, továbbá, hogy mi történik, ha a hitelmoratóriumnak vége. E területeken ugyanis még lehetnek nem várt fordulatok, ne adj’ isten kellemetlen meglepetések.


Ostoroson lelt otthonra a fiatal művész házaspár

Az egri Harlekin Bábszínház fiatal művész házaspárja, Zádori Szilárd és Szűcs Réka abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy idestova nyolc, a garzonházban eltöltött év után hamarosan saját otthonba költözhetnek, hiszen nemrégiben Ostoroson sikerült vásárolniuk egy – némi átalakításra és felújításra szoruló – 60 négyzetméteres parasztházikót, amelyhez egy 800 négyzetméteres kert is tartozik.

Először egri ingatlanban gondolkodtunk – meséli Szilárd –, de olyan elképesztő, a valóságtól messze elrugaszkodott árakkal találkoztunk, amelyeket még hitel felvételével sem tudtunk volna megfizetni. Hasonlóan jártunk a megyeszékhely közvetlen közelében, Egerszalókon és Noszvajon is, Bogács pedig már messze volt. Végül Ostoroson megtaláltuk azt, amit kerestünk, bár szerintem csak néhány hónap múlva költözhetünk, plusz költenünk is kell még rá.

Szilárd elárulta, első lépésként a régi részeket újítják fel, a másodikban pedig egy 40 négyzetméternyi területet építenek a meglévőhöz. Mint mondja, nem mindenért kell pénzt kiadniuk, ugyanis az édesapja rengeteg mindenhez ért, ráadásul számos olyan munka is akad, amelyet önerőből, illetve színészbarátai segítségével képesek elvégezni.


SZERZŐ: STANGA ISTVÁN
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT