A város szociális területein tevékenykedők emberfeletti munkát végeztek az önkormányzat segítségével

Eddig soha nem tapasztalt szociális válságot is eredményezett a koronavírus-járvány, és Eger város önkormányzata az ellátórendszer szinte valamennyi területén megnövekedett igényekkel szembesült tavasszal egyik hétről a másikra. „Az első időszakban rengetegen jelezték, hogy elvesztették a munkahelyüket és megélhetési problémákkal küzdenek, amelynek következtében megjelentek a lakhatási nehézségek is. A kialakult állapot nemcsak a szegényebb társadalmi rétegekben élőket érintette, hanem olyan személyek, családok is az ellátórendszer segítségére szorultak, akikkel korábban soha nem volt kapcsolatunk.” – ismertette lapunkkal Farkas Attila Eger MJV alpolgármestere.

Mirkóczki Ádám és Farkas Attila Bartókné Mihály Alíznak, a Családok Átmeneti Otthonának vezetőjének koronavírus-tesztet ad át

„Összességében egy meglehetősen differenciált, egymással szorosan összefüggő problémahalmazzal találtuk magunkat szembe, ám az új évben bátran kijelenthetem, hogy tavaly sikerrel vettük az akadályokat: az ellátórendszerünkben dolgozók emberfeletti munkát végeztek, amelyet ezúton is mindenkinek köszönök” – fejtette ki.

Sokat áldozott sovány költségvetéséből a városvezetés a rászorulók támogatására

Kifejtette, a tavalyi évi költségvetésben 65 millió forintot állított be az önkormányzat települési támogatásokra, amely magába foglalja a rendkívüli települési-, a lakhatási-, a temetési-, az iskolakezdési-, a gyógyszer-, a betegápolási támogatást, az Arany János Tehetséggondozó Programjának, valamint a Gárdonyi Géza-díjasok támogatását. Ezen hozzájárulások 60%-át a rendkívüli települési és a lakhatási támogatás teszi ki: e két támogatási típusból 6619 alkalommal csaknem 38 millió forint értékben történt kifizetés.

Számos civil- és segélyszervezet is kivette a részét a munkából

„A megnövekedett igények miatt biztosan nem lett volna elég a teljes éves keret, ha nem kezdeményünk egyeztetéseket különböző civil- és segélyszervezetekkel, amelyek felajánlották a segítségüket a rendkívüli helyzet kezelésében. Együttműködési megállapodást kötöttünk többek között a Katolikus Karitásszal, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel, valamint a Vöröskereszttel, Máltai Szeretetszolgálattal, akik egész évben támogattak minket tartósélelmiszer-adományokkal. Az Egységben a Városért Egyesület adományszámlájára befolyt összegeket is elkezdtük a rászorulók megsegítésére fordítani. Ugyancsak kiemelném az Ételt az Életért Alapítványt, amelynek tagjai napi szinten több száz adag melegételt osztanak ki a rászorulóknak” – részletezte.

Közel 9 millió forint értékben 1500 élelmiszercsomagot adományozott az önkormányzat

Elmondta, az élelmiszercsomagok tekintetében egyrészt rengeteg felajánlást kaptak ezektől a szervezetekről, másrészt az önkormányzat saját költségen is vásárolt 6 millió forintos keretösszegből tartós élelmiszereket, így tavaly és még idén is folyamatosan tudják segíteni a nélkülözőket. Összeségében több mint 1500 élelmiszercsomagot juttattak el a Családsegítő Szolgálat segítségével az ellátórendszer látókörébe került családoknak.

„Az idősekre is kiemelt figyelmet fordítottunk az elmúlt egy évben. A tavaszi intézkedések részeként a Gondozási Központokat bezártuk, amelynek következtében a házi segítségnyújtási igény a másfélszeresére emelkedett, amely napi átlagot tekintve 430 főt jelentett. Emellett a szociális étkeztetésben is megfigyelhető volt a növekedés” – hangsúlyozta.

Elmondta, ehhez nagyon sok felajánlást, segítő kezet kaptak sportolóktól, civilektől és magánszemélyektől is.

A digitális oktatás okozta próbatételek

„A köznevelésben bevezetett digitális oktatás nem indult zökkenőmentesen: jelentős mennyiségű jelzést kapott szolgálatunk az óvodások és az általános iskolások tekintetében. Sok probléma volt azzal, hogy az említett intézmények nem érték el a szülőket, és összességében nem volt meg a megfelelő eszközrendszer” – jegyezte meg.

Hozzátette, e nehézségek megoldásában sokat dolgoztak az óvodai és iskolai szociális segítők, valamint a város hátrányosabb helyzetű területein a Szegényeket Támogató Alapítvány (SZETA), illetve a Szaláért Tevők Csoportján (SZATECS) keresztül az Egri Roma Szakkollégium. Az őszi és a téli időszakban ez a probléma megszűnt, hiszen visszaállt a köznevelésben a hagyományos oktatási, nevelési gyakorlat.

Tűzifaprogramot indított az önkormányzat

Az alpolgármester tavaly tavasszal tett javaslatot a frakció felé egy önkormányzati tűzifaprogram elindítására, amelyet el is fogadtak. Hangsúlyozta, attól függetlenül, hogy Eger nem pályázhat a Belügyminisztérium Szociális Tűzifa Programjára, társadalmi szempontból viszont indokolt lenne.

„El is kezdtem a részletek kidolgozását, de ahhoz, hogy ezt a programot komplexen a települési támogatási rendszerbe építve tudjuk működtetni, még sok munka áll előttünk. Az elmúlt hetekben egyelőre kísérleti jelleggel indítottuk el, jelenleg 50 m³ fát igyekszünk eljuttatni a leginkább veszélyeztetett családoknak.” – részletezte.

Elmondta, jelenleg a Polgármesteri Hivatal Szociális Csoportja a Családsegítővel együttműködve jelölte ki a látókörükben lévő családok közül azokat, amelyek számára ez a segítség a leginkább indokolt lehet.


(EM)
FOTÓ: GÁL GÁBOR