A COVID-19 világjárvány és az ennek okán meghozott központi kormányzati korlátozások több üzletágat tekintve is nehéz helyzetbe hozták az EVAT Zrt-t. Dr. Fodor András vezérigazgatót elsőként a közterületi parkolás ingyenessé tételéről kérdeztük.

A közterületi parkolás ingyenessé tétele jelentős anyagveszteséget okozott a cégnek. Az elmaradó díjbevételek mellett nem csökkent az ügyfélszolgálatra nehezedő terhelés, mivel a korábbi pótdíjügyek intézése, a folyamatos lakossági kérdések miatt a kollégáknak a megszokott rendben kellett végezniük munkájukat. A díjfizetési kötelezettség felfüggesztése okán a parkolóőrök foglalkoztatása gyakorlatilag megszűnt, ezért társaságunk belső átcsoportosításokkal, rövidített munkaidő részleges bevezetésével oldotta meg a foglalkoztatási gondokat. A bevételkiesés sajnos az éves beszámolóban jelentősen rontja az adózás előtti eredményt, de a takarékos működés és az átgondolt gazdálkodás miatt sikerült ezt a problémát is kezelni.

Több mint hatezer egri otthon távhőszolgáltatását biztosítja a cég. Mi történik, ha a dolgozók között terjedni kezd a járvány?

A távhőszolgáltatás területén a legnagyobb kockázatot valóban a munkatársak megbetegedése, és az azt követő járványügyi megfigyelés, azaz a karantén jelentette és jelenti a mai napig. Négy műszakos munkarend van érvényben, minden nap 0-24 órában dolgoznak a különböző műszakok. Ha egy műszak kiesik, akkor az ellátás biztonsága veszélybe kerül, ezért ha egyetlen munkatárs fertőzöttsége beigazolódik, akkor az azonos műszakban dolgozók legalább 10 napra karanténba kerülnek. Erre az esetre felkészülve válságterv készült, de szerencsére ennek bevezetésére a mai napig nem volt szükség.

Jelen pillanatban is csökkenek az ingatlanárak és a bérleti díjak Egerben. Mennyire érinti ez az önkormányzati lakásokat?

A vagyonkezelési üzletág kevésbé volt érintett a járvánnyal, azonban itt is éreztette hatását a veszélyhelyzet. Azon bérlőink számára, akik igényelték, fizetési haladékot adott a cég, későbbi, kamatmentes megfizetés lehetőségét biztosítva. Tisztában vagyunk vele, hogy bérlőink is nehéz helyzetbe kerültek a járvány miatt, ezért igyekeztünk a maximális segítséget nyújtani. Sajnos a vállalatunk nincs olyan helyzetben, hogy ennél jelentősebb engedményeket tegyen.

Összességében milyen bevételkieséssel, veszteséggel számolnak?

Számokban kifejezve a járvány miatt összesen, mintegy 250 millió forint bevételkiesést szenvedett el a társaság, ami az előző évek adózás előtti eredményét figyelembe véve érzékeny veszteségnek mondható ugyan, de a közszolgáltatások ellátása nem került veszélybe, a lakosság ellátása biztosított.


(EM)