Eger polgármestere szerint vállalhatatlan a bérlakások eladásáról szóló törvényjavaslat

Miután a parlament gazdasági bizottsága megszavazta, akár már júniusban a parlament elé kerülhet a fideszes Böröcz László azon törvényjavaslata, miszerint az önkormányzatoknak kötelezően, a piaci érték 10,5-30 százalékáért el kellene adniuk a tulajdonukban lévő bérlakásokat azoknak a bérlőknek, akik jelzik vételi szándékukat. Amennyiben a tervezett jogszabályt a jelenlegi formájában fogadnák el, az azt jelentené, hogy az érintett bérlakások döntő része – bizonyos kivételektől eltekintve – bagóért kerülne magánkézbe, ami az önkormányzatok számára őrületes vagyonvesztést jelentene. Minthogy a javaslat ellen kormánypárti és ellenzéki településvezetők is tiltakoznak, nem csoda, hogy a téma az Eger Városi Televízióban is terítékre került. Méghozzá nem is akárhogyan…

Mindössze annyi kellett, hogy Weil Zoltán, a „Féktelenül” című vitaműsor házigazdája megpendítse az önkormányzati bérlakások kötelező értékesítésének az ügyét, amelyre Mirkóczki Ádám, Eger polgármestere azonnal élesen reagált, kijelentve: abban az esetben, ha a parlament úgy szavazza majd meg a törvényjavaslatot, amiként az előterjesztője benyújtotta, ő azt nem hajtja végre. Többek között azért, mert véleménye szerint, ami a kérdéses jogszabálytervezet mögött meghúzódik, azt a Büntető törvénykönyv hűtlen kezelésnek nevezi.  Arra pedig – tette hozzá – sem most, sem későbbiekben nem lesz hajlandó, hogy egy 4 milliárdos vagyont potom 1 milliárdért kótyavetyéljen el, függetlenül attól, hogy ennek megtorlásaként az Alkotmánybíróságot hozzák-e a nyakára, avagy valamilyen hatóságot.

A polgármester nem mulasztotta el megemlíteni azt sem, hogy az Egységben a Városért Egyesület pár tagja sajtótájékoztatót tartott ennek az országos botrányt kiváltó történetnek az apropóján, azonban – jegyezte meg – ez az esemény megint csak arra volt jó példa, hogy olykor „a politikai hangulatkeltés fontosabb, mint a valós tartalom”. E kijelentését igazolandó hozta fel, hogy noha a sajtótájékoztatón azért is bírálták a Böröcz-féle javaslatot, mert az úgymond lehetetlen helyzetbe sodorja azon cégeket, ilyen-olyan intézményeket, amelyek számára az önkormányzat bérlőkijelölési jogot biztosít, a valóság az, hogy a parlament gazdasági bizottsága által továbbengedett törvénytervezet tételesen felsorolja azon bérlakásokat, amelyek nem idegeníthetők el, és ezek között vannak a bérlőkijelöléses ingatlanok is, akárcsak a nyugdíjas- és garzonházak.

Mirkóczki Ádám azt is elárulta, hogy amikor elolvasta a Böröcz László nevével fémjelzett, „agyament” törvényjavaslatot, jó pár fideszes polgármestert felhívott, miután kíváncsi volt a véleményükre. Mint kiderült, nagyon sokan épp úgy látják a kérdést, mint az egri városvezető, aki ezért azt mondja, joggal remélhető, hogy a törvényjavaslatot nem úgy fogadják majd el, ahogy az jelenleg kinéz. Szerinte ezért sincs értelme előre őrjöngeni; ennél sokkal célravezetőbb, ha „az ember először elolvassa, értelmezi, körbejárja a javaslatot lehető legtöbb oldalról, végezetül leszűri a tanulságokat”. Már csak azért sem hasznos átgondolatlanul nekimenni a dolgoknak – fogalmazta meg a tapasztalatait –, mert jószerivel a kezdet kezdete óta szemmel látható a kormányzat azon alapállása, hogy minél inkább támadják egy döntésüket, annál keményebben beleállnak annak keresztülvitelébe, annál kevésbé hajlandóak akár a legapróbb engedményekre is.

Az biztos – nyomatékosította az óriási vitát kiváltó elgondolással kapcsolatos álláspontját Mirkóczki Ádám –, hogy számomra a törvényjavaslat a jelen formájában elfogadhatatlan, ezért nem is hajtanám végre. De erre talán nem is kerül sor, mert nem zárom ki, hogy az egészet visszavonják. Pláne, mivel elég bajos lenne a hitelekből megvett lakások fél életre eladósodott tulajdonosainak megmagyarázni, hogy mások miért juthatnak szinte ingyen értékes ingatlanokhoz.

A fenti témához részben kapcsolódik az a hír, amely az Egri Magazin lapzártáját követően érkezett a szerkesztőségbe, és amely arról szól, hogy az Egységben a Városért Egyesület közgyűlése Mirkóczki Ádám polgármestert kizárta az elnökségi tagok közül. Úgy tudni, a kizárásra heten voksoltak, hárman ellene voltak, és akadt egy tartózkodás.


(EM)
FOTÓ: TV EGER