Közösségünk jobbá, világunk szerethetőbb hellyé válik, ha másoknak segítünk szabadidőnkben

„Egyedül senki vagyok. Azok az emberek érdemelnek igazán nagy tiszteletet, akik mellém álltak és követték a szemléletemet” – mondta el lapunknak Turi Ferenc, aki egy bajba jutott mentőautón való segítségnyújtás után döntött úgy, hogy a továbbiakban is ingyen áll a mentőszolgálat rendelkezésére.

December 9-én kilenc személy részesült az Eger Városi Civil Fórum által elfogadott Év Önkéntese elismerésben. A díjat minden év végén azok kaphatják meg, akik tevékenysége a legkiemelkedőbb volt az adott esztendőben az önzetlenség, a lokálpatrióta szellemiség, valamint a közösségért tett munkájuk eredményeként. A díjazottak egy részétől azt is megtudtuk, hogy mit jelent számukra az elismerés.

Eger Városi Civil Fórum éves találkozója a városháza dísztermében (2020)

AZ ÉV ÖNKÉNTESE DÍJAZOTTJAI 2020-BAN:

Egészségügyi, Szociális és Karitatív szekció

KÉKESI GYÖRGYNÉ a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egri Csoportjának vezetője. A csoport a város és környéke szociálisan rászorult lakosait támogatja folyamatos vagy egy rendhagyó élethelyzet hozta nehézségek alkalmával. A központ adományaiból élelmiszercsomagokkal, lakásfelszerelési tárgyakkal, ruhákkal, valamint gyermekjátékokkal látták el a rászorulókat.  Különleges volt a „nem luxustáska” elnevezésű akció, amelynek értelmében a rászoruló édesanyák egy olyan csomagot kaptak, amelyben alaphigiéniai és kozmetikai termékek voltak összeválogatva. A csoport munkája abban is kiemelkedett, hogy az egri Markhot Ferenc Kórház szakszemélyzetét segítette adományokkal.

Felsővárosi szekció

LISZTÓCZKI MÓNIKA a Forrás Alapítvány Eger kuratóriumi elnökeként 2009 és 2020 között vállalt feladatokat civilként. Az alapítvány az Eger-Felsőváros közösségi programjainak elindítója, valamint a Lakossági Információs és Szolgáltató Iroda (LISZI) életre hívója. A „Felsőváros Csillaga” – Közösen a Közösségért városi projekt újabb kiváló lehetőséget biztosított az itt élők aktivizálására és a közösségi programok megvalósítására. A díjazott közösségszervezőként támogatta a helyi civil kezdeményezéseket: megszületett a „Felsőváros Csillaga” közösségi díj, amely a lakótelepen élőkért dolgozó önkénteseknek járó elismerés.

Idegenforgalmi és Kereskedelmi szekció

BADACSONYINÉ BOHUS GABRIELLA 15 éve az Egyesület Eger Idegenforgalmáért Szervezet elnöke, valamint a kezdetektől a szekció vezetője. Kiemelkedő szervezőképességével segíti Eger város civil hálózatának rendezvényeit és kapcsolatrendszerének bővítését, emellett a „Kosztümös élményséták” megálmodója és szervezője. Az évek óta tartott program sajátossága, hogy az idegenvezető korhű ruhában mutatja be a séta résztvevőinek Eger barokk stílusú épületeit. A városunkat népszerűsítő VisitEger honlap belső tartalmának egyik szövegírója. Az EMJV Önkormányzat Városimázs Bizottságának civil delegáltja. Munkájával évről évre jelentősen hozzájárul az Egri Civil Randevú és az Egri Civil Ünnep sikeréhez. A díjazott 2020-ban a járvány okozta viszontagságok ellenére is sokat tett Eger turisztikai életének fenntartásáért.

Ifjúsági szekció

NAGYIDAI TAMÁS az Eger Kapui Kulturális Alapítvány tagja. A díjazott részben azért kapta az elismerést, mert munkájának köszönhetően egy ifjúsági klub várhatóan hamarosan hivatalos szervezetté válhat. Fontosnak tartja, hogy az egri civil élet fiataljainak táborát erősítse, valamint részvételi számukat növelje. Tavaly többeknek nyújtott segítséget pályázatírásban, valamint hivatali dokumentációk elkészítésében is közreműködött. Aktív szerepet vállalt a XXV. Eger Civil Ünnepe megvalósításában.

„Az elismerés megerősít abban, hogy van értéke az önkéntes munkának. Van értelme annak, hogy energiát és pénzt belefektetve másokért tevékenykedjünk szabadidőnkben. További célom, hogy még többeket bevonjak az önkéntes munkába, és átadjam ezen közösségek alapelveit. Nemcsak példával elől járva, hanem gyakorlati tanácsokkal igyekszem segíteni azoknak, akik tenni szeretnének környezetükért” – mondta el lapunknak Nagyidai Tamás az elismeréssel kapcsolatban.

Jogi és Érdekvédelmi szekció

DIÓSZEGI LAJOSNÉ a „Civil Érték” Közhasznú Egyesület vezetőségi tagja, akinek tevékenységét áthatja a szociális, valamint a civil munka iránti elkötelezettség. A Családsegítő Intézet volt igazgatója, a Civil Kerekasztal alapító tagja és EMJV Önkormányzata szociális bizottságának egykori szakértője széleskörű ismereteit jelenleg civilként kamatoztatja. Nyugdíjba vonulása óta is aktívan segíti mások munkáját: előadásokat tart, munkaerő-piaci tanácsadást végez, és állásinterjúra készíti fel azokat a hölgyeket, akik a gyermekvállalást követően visszatérnének a munka világába. Tavaly önkéntesként több kislétszámú gyermektábor programjaiban segédkezett. A „Civil Érték” Közhasznú Egyesület az Eger Megyei Jogú Város Önkormányzata Esélyegyenlőségi Programjához kapcsolódva havi rendszerességgel vállalja műhelymunkák szervezését és irányítását.

Eger Civil Ünnepe a Szépasszonyvölgyben

Környezetvédelmi és Urbanisztikai szekció

RITTENBACHER ÖDÖN lengyel származású okleveles építőmérnök, aki a Heves Megyei Mérnöki Kamara elnöke. Az Életfa Környezetvédő Szövetség alapító tagja, majd elnöke és elnökségi tagja. Emellett az Egri Polónia Klub vezetője, és az Egri Lengyel Kisebbségi Önkormányzat alelnöke. Az elmúlt években számos, a civileket érintő környezetvédelmi kérdést tárt a döntéshozók elé Eger több önkormányzati bizottságának szakértő tagjaként. Városunk nem hivatalos lengyel nagyköveteként sokat tett Eger és Przemyśl testvérvárosi szintű partneri együttműködéséért, és eredményesen népszerűsítette Eger városát a lengyel turisták körében.

Kulturális szekció

SIMON KLÁRA az Egri Zenészek Egyesület vezetője, aki az elismerést elsősorban azért kapta, mert ő találta ki és szervezte meg több alkalommal a Kárpát utcai erkélykoncert elnevezésű zenei programot. Közművelődési szakemberként már nyugdíjba vonulása előtt is aktívan részt vett Eger kulturális rendezvényeinek szervezésében, valamint szoros kapcsolatot ápolt a civil szervezetekkel. A XXV. Eger Civil Ünnepe jubileumi rendezvény kulturális műsorát szerkesztette és rendezte. Az Év Önkéntese díjat ezen aktivitásáért is kapta.

Szabadidő szekció

TURI FERENC, akinek fő profilja a baleseti autó- és kamionmentés, ma már díjtalanul áll a Mentőszolgálat rendelkezésére. Néhány évvel ezelőtt egy bajba jutott mentőautó meghibásodásának önkéntesen végzett elhárítása után határozta el, hogy ingyenesen kívánja segíteni a mentők munkáját.

Emellett a tavaszi járványhelyzet idején gyűjtést szervezett a mentőállomás részére, amelyhez magánemberek és vállalkozások körében is kereste a támogatókat. Fáradozásainak köszönhetően megtalálta a felajánlott adományok „útvonalát”, hogy azok eljussanak a megfelelő emberekhez. Segítő tevékenysége példaértékű, ő hozta létre az „Egerben Segítünk” csoportot is.

„Számomra meglepő ez a díj. Én egy egyszerű kis ember vagyok. Egyedül senki vagyok. Azok az emberek érdemelnek igazán nagy tiszteletet, akik mellém álltak és követték a szemléletemet.

Igyekszem felnyitni mások szemét, hogy mennyit jelent az egymásra való figyelés és törődés. Munkám során sajnos elég sokszor tapasztalom, hogy milyen gyorsan bekövetkezik a baj, és milyen rövid az élet.

Megtisztelő ez az elismerés, és köszönöm az egrieknek a bizalmat. A jövőben sem hagyok fel ezzel a lendülettel, és igyekszem minél több helyszínre és embernek eljuttatni az elképzeléseimet. Ha pedig valaki egyetért velem, azzal karöltve megyünk oda, ahol úgy gondoljuk, elkél a segítség.

Szívesen vállalnék szerepet olyan szervezetben, ahol Eger városa nevét öregbíthetnénk és az egri emberek jóságát hirdethetnénk.

Eger egy fantasztikus város, és ha van miért megmozdulni, akkor országosan is példaértékűen fognak össze és segítenek az egriek” – foglalta össze gondolatait Turi Ferenc az elismeréssel kapcsolatban.

Generációk Összefogása Szekció

HORVÁTH GÁBOR, a Dobó Katica Nyugdíjas Szervezet tagja, a Nosztalgia Énekcsoport vezetője és jótékonysági rendezvények közreműködője, aki az elismerést a városi civil szervezésű rendezvényein nyújtott sokrétű zenei tevékenységéért kapta. Több mint egy évtizede vesz részt a város civil életében. Az „Aranykorúak matinéja” elnevezésű zenés nosztalgiaműsorok sikere is a nevéhez fűződik. A civil szervezetek rendezvényein a mai napig szívesen vállalja a zenei műsorok szervezését és szerkesztését. Önzetlensége és maximumra való törekvése példaértékű, emellett elismerést érdemel az idősotthonok programjain, a fogyatékkal élők rendezvényein, valamint a kórház nyitott napján való részvétele.


SZERZŐ: ZSIGMOND LILIAN
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT