A tavaszi frontok az idősek szervezetét különösen megterhelhetik, éppen ezért fontos, hogy a 65 év felettiek ebben az időszakban kiemelten odafigyeljenek az egészségükre. Ehhez hasznos és egyszerű tanácsokat nyújt Szakács Ibolya, életmód-tanácsadó az Egri Magazin olvasóinak.

A szépkorúaknak kiemelten fontos a friss levegő, a szabadban töltött mozgás. Nagyon sokat teszünk az egészségünkért egy nagyobb séta alkalmával: átszellőztetjük a fejünket, friss oxigénnel töltjük meg a tüdőnket és az ízületeinket is átmozgatjuk.

Jó levegő, jó egészség

Séta közben különösen jót tesz a szervezetnek, ha mélyeket lélegzünk és ezáltal kicserélődik a tüdőnkben lévő levegő. Az intenzív mozgás, valamint a friss oxigén az érrendszer állapotára is pozitívan hat, nem utolsó sorban ahhoz is hozzájárul, hogy éjszaka zavartalanul aludjunk. Egy jó kondícióban lévő szervezetet a frontok sem terhelik meg annyira – hangsúlyozta a szakember. Abban az esetben, ha nincs lehetőség kimenni a szabadba, az ablakon át történő levegőzés is megoldást jelenthet, viszont ekkor is fontos az intenzív mély be- és kilégzés.

A változékony időjárás extra terheléssel bír azok számára, akiknek krónikus betegségük van, hiszen az ezzel járó tünetek súlyosbodhatnak. Ezért nélkülözhetetlen, hogy az adott problémát gyógyszerrel megfelelően kezeljék. Gondolva itt a magas vérnyomással küzdő idősekre is. Esetükben elengedhetetlen az ellenőrzés, valamint a kapcsolattartás a kezelőorvossal. Amennyiben változást észlelnek az állapotukban, azonnal jelezzék azt, ne halogassák a vizsgálatot.

Szellemi frissesség – vitaminokkal?

Bár a jelenlegi helyzet nem kedvez a társas kapcsolatok építésének, a mentális egészség szempontjából mégis fontos lenne, hogy szabadtéren, az óvintézkedéseket betartva kapcsolódjanak ki az idősek. A szakember szerint a kreatív tevékenységek is pozitívan hatnak az egészségre. Szakács Ibolya felhívta a figyelmet a D-vitamin megfelelő bevitelére, amely amellett, hogy a jól működő immunrendszer alapja, a szellemi frissesség fenntartásához is nélkülözhetetlen. Bár tavasztól egyre növekszik a napos órák száma, mégis gondoskodni kell az utánpótlásról. A vitaminok, valamint a meglévő gyógyszerek szedése mellett, érdemes figyelni a bélflóra egyensúlyának fenntartására is, szükség esetén probiotikummal.

Tiszta vizet a sejteknek!

A megfelelő folyadékfogyasztás időskorban különösen fontos, hiszen az életkor előrehaladtával csökken a szervezet vízmegtartó képessége – hangsúlyozta az életmód-tanácsadó. Folyadék alatt a tiszta szénsavmentes ivóvizet kell érteni, amely nem helyettesíthető például cukros üdítővel, teával, kávéval, tejjel, valamint levesekkel. Amennyiben csapvizet fogyasztunk, azt érdemes körülbelül húsz percig szobahőmérsékleten pihentetni. Ez azt jelenti, hogy egy üveg kancsóba engedjük ki a csapból a vizet és hagyjuk állni a szabad levegőn, így abból lesz ideje elpárologni az olyan vegyületnek, mint a klór.

Ahhoz, hogy sejtjeink megfelelően fel legyenek töltve, a reggeli ébredéstől számítva óránként szükséges inni fél-egy pohár vizet, amelyet pontosan úgy számolhatunk ki, hogy testsúlyunkat alapul véve, tíz kilogrammonként fogyasztunk négy deciliter vizet. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy késő akkor inni, amikor már jelentkezik a szomjúságérzet, hiszen ekkor általános állapotunk rosszabbodhat, fáradékonyság jelentkezhet, kedélyállapotunk romolhat, fejfájás is előfordulhat, valamint még a gyógyszerek sem biztos, hogy megfelelően fognak hatni.

Amennyiben a szervezet nincs ellátva megfelelő folyadékkal, az allergiás tünetek is erőteljesebbek lehetnek, illetve az élelmiszerekben lévő tápanyagok sem szívódnak fel, amely a bélflóra egyensúlyának fenntartásához elengedhetetlen. Szakács Ibolya hangsúlyozta, a frontérzékenység is jobban megterhelheti azt a szervezetet, amelynek a vízháztartása megbomlott.

Összességében elmondható, hogy időskorban is érdemes figyelni a test és lélek egységére: vagyis a fizikai aktivitásra, a szervezet támogatására megfelelő vitaminokkal, ásványi anyagokkal, folyadékkal, valamint a mentális egészségre egyaránt. Kapcsolódjanak ki az idősek, érezzék jól magukat a bőrükben. Ép testben ép lélek – tartja a mondás.

 


SZERZŐ: TÓBIK ANGELIKA
FOTÓ: TV EGER, VOZÁRY RÓBERT