A 2007-ben alakult Dobroda zenekar két új albummal jelentkezik idén tavasszal: Dobromán címmel a román lautár zene világát ismertetik meg a közönséggel, Oktett című albumukon pedig különböző tájegységek népzenéjéből válogatnak.

A vírushelyzet miatt a kultúra szereplői is nagyon nehéz helyzetbe kerültek, elmaradnak a fellépések, és sokszor a közös gyakorlás is akadályokba ütközik, a zenészek kényszerpihenőre mennek. A Dobroda zenekar tagjai viszont igyekeznek kihasználni az időt, és két új albummal is jelentkeznek tavasszal. A zenei anyagokról és a jelenlegi nehéz helyzetről ifj. Gelencsér Jánost, az együttes vezetőjével kérdeztünk.

10. albumotok Dobromán címmel a lautár zene világába viszi a hallgatót. Hogyan ismerkedtetek meg a román népzenével?

A zenekar egyik tagja, Balogh Kálmán már gyerekkora óta vonzódik a román népzenéhez. Pár éve kaptam tőle 70-es, 80-as években készült felvételeket, melyeken főképp Ion Dragoi hegedűst hallgattam, és el is kezdtem tanulni a dalokat. Nagyon megfogott a zene hangulata, és úgy döntöttünk, itthon is megismertetjük a közönséggel ezt a különleges zenei világot. A lautárok a román cigányok között élő népcsoport, akik a román népzenéből, nyugati és keleti zenékből építkeznek. A 70-es, 80-as évek, avagy az időszak, amiből mi táplálkoztunk, a lautár zene fénykorának is nevezhető.

Ezen az albumon egy vendégénekessel dolgoztatok együtt.

Igen, az énekesnőnk, Fekete Borbála nem tudott részt venni a projektben, így esett a választás a moldáviai Kisinyovból származó, de már Magyarországon élő Dumitrița Curtean-Nicu népdalénekesre, akivel Kálmán már korábban is dolgozott. Fantasztikusan tudtunk együtt alkotni, ötleteivel és énekével nagyon különleges zenei élménnyel gazdagította az anyagot.

Milyen fázisban van az album?

Budapesten, a Csend Stúdióban, Mazán Attila barátunknál vettük fel az anyagot idén februárban. Készen vagyunk a hangkeveréssel, a lemezborítóval, már csak a pályázaton elnyert pénzre várunk, hogy ki tudjuk pótolni a visszamaradó költségeket. Reményeink szerint heteken belül debütál az anyag.

Az Oktett című lemez összeállításakor mi volt a koncepciótok?

Ezzel az albummal új megvilágításba szeretnénk helyezni a népzenei koncert fogalmát. Az volt az elképzelés, hogy egy órányi koncertanyagot úgy adjunk elő, hogy minden tétel kapcsolódjon az előzőhöz. Többféle tájegység egyvelege lesz az album, többek között vízmelléki, Nagyenyed környéki, gyergyói, és szerb zenét is játszunk rajta, de a mai Magyarország területéről, Szatmárból is felcsendül egy klarinétos összeállítás, valamint a Borsod vármegye északi részén élő barkók, és a bükkaljai matyók muzsikája is helyet kap a lemezen, amit szintén pályázati forrásból szeretnénk megjelentetni tavasszal.

Fellépések híján hogy viseli a zenekar a járványhelyzetet?

Nagyon nehezen… Hiányoznak az élmények, a rendezvények, és persze anyagilag is megvisel mindenkit. Már tervezünk a nyárra, vannak felkéréseink, de még minden bizonytalan. Készülünk az I. Dobroda Népzenei Tábor megszervezésére is júliusban Salgótarjánban, ahol vonóshangszeres-oktatás, ének- és cimbalomoktatás várja a jelentkezőket kortól függetlenül. Addig is marad a közösségi oldal, igyekszünk ott hírt adni magunkról közönségünknek.


SZERZŐ: VASS JUDIT
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT