Akik a munkájukkal kiérdemelték, hogy nevüket a nyilvánosság is megismerje

Az Egri Civil Fórum – amit szokás a közös munkában résztvevő szervezetek „parlamentjének” titulálni – évente méltatja azon civil önkéntesek áldozatos tevékenységét, akik az elmúlt időszakban a maguk területén a legjelentősebb teljesítményt nyújtották. Ennek az elismerésnek fontos része az is, hogy az egyes szekciók által javasolt személyek nemcsak egy titulussal lesznek gazdagabbak, de azzal is, hogy nevüket a széles nyilvánosság is megismerheti. Lássuk tehát, kik és mivel érdemelték ki „a 2021-es év önkéntese” címet.

A kulturális szekció Palotai Sándort javasolta, aki a Hun Fokos Szövetség Hagyományőrző Egyesület képviseletében hosszabb ideje tevékeny és megbecsült tagja az Egri Civil Kerekasztalnak, s aki kreatív ötleteivel és szaktudásával segíti a különböző programok megvalósítását. Az elmúlt két évben az Eger Civil Ünnepe esemény szervezőcsapatában is feladatokat vállalt, különösen, ami a technikai eszközök beszerzését és a támogatók felkutatását illeti.

Az idegenforgalmi szekció Haász Tamásnét találta érdemesnek az elismerésre, aki 25 éve a vezetője a Heves Megyei Falusi Turizmus Egyesületnek, és végez olyan közösségépítő, vidékfejlesztő társadalmi munkát, ami szorosan kapcsolódik Egerhez. Olyan – az Egerbe érkező turisták által is nagyon szívesen látogatott – programok szervezése fűződik az egyesület nevéhez, mint a felsőtárkányi rétes napok, a noszvaji szilvalekvárfőzés, a demjéni tökfesztivál, hogy az egri, egerszalóki, valamint domoszlói szüreti rendezvényeket már ne is említsük. Tavaly Eger felsővárosi részén is bemutatkoztak, ahol a kulturális programok mellett – a gyermekek örömére – egy állatsimogatót is kialakítottak.

A spot szekció a címet annak a Bodó Sándornak ítélte oda, aki az Ezüstidő Szabadidős Egyesület és a Heves Megyei Fotóklub tagja, s aki egyesületének valamennyi eseményét dokumentálja a fotói révén, így mutatva meg azokat az utánunk következő korosztályok tagjainak. Az elmúlt évben egy országos fotókiállításon a képét különdíjjal jutalmazták a szakrális témájú fotográfiák között. A fényképezésen túl rendszeresen tart előadásokat úti élményeiről.

A szabadidő szekció kiválasztottja az a Domboróczki Tamásné, aki immár 11 éve tölti be a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége Heves megyei közhasznú szervezetének titkári posztját. Közössége – amely 2012 óta tagja az Egri Civil Fórumnak – állandó résztvevője az Eger Civil Ünnepe eseménynek, ahol nívós színpadi előadásokkal, sátras szolgáltatással gazdagítják a programsorozatot. Munkájáról a következőt mondja: „Szeretem csinálni! Szervezni, élményt adni nekik, ott lenni velük és segíteni akár a mindennapi életük ügyes-bajos dolgaiban is”.

A felnémeti szekció jelöltje Jakab Ernőné Jeles Teréz, aki fiatalasszonyként került Felnémetre, és aki mintegy másfél évtizede kezdett el komolyan foglalkozni a festészettel, autodidakta módon. Segítője, példaképe, barátja a Felnémeten született közismert festőművész, Nagy Ernő volt. A festészet mellett kiállításokat szervezett-szervez, amiként ő hívta életre azt az iskolai rajzpályázatot is, amelynek során a zsűrizési feladatokat is ellátta. Tavaly felújította azt a Guinness-rekorder óriástányért, amely évekkel ezelőtt készült egy lecsófesztiválra, és amelynek a festése akkor is az ő nevéhez fűződött.

A jogi és érdekvédelmi szekció Fodor Józsefet nevesítette, aki évek óta az elnöke a Szervátültetettek Heves Megyei Sport- és Érdekvédelmi Egyesületének, amelynek napjainkra közel 50 tagja van. Külön gondot fordítanak az egészségügyi megelőző szűrésekre – elsősorban, ami a Hepatitis C-t illeti –, nem szólva a sportról, ami akár 30 százalékkal is megnövelheti a szervátültetésen átesett emberek várható élettartamát. Tagja lett a Magyar Szervátültetettek Szövetsége hattagú országos elnökségének, tavaly pedig felkarolta azt a kezdeményezést, amelynek révén a Kisasszony temetőben felavatták az „Ismert és ismeretlen donorok” emlékhelyét.

A tudományos és ismeretterjesztő szekcióban Kovács Ottónét, a Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium magyar szakos tanárát jelölték, aki az Egri Nyelvművelő Kör egyik tagjaként vállal önkéntes munkát, s aki nemcsak kitalálta azt a rendezvényt, amellyel az egri diákok 2021. november 13-án tisztelegtek a magyar nyelv napja előtt, de annak megszervezéséből, a tanulók által megoldandó játékos feladatok kidolgozásából is oroszlánrészt vállalt. Mindezek mellett ő hozta létre és működteti szekciójának azt a Facebook-oldalát, amely a magyar nyelv értékeit igyekszik ápolni.

A környezetvédelmi és urbanisztikai szekciónál az elmúlt esztendő önkéntese Csathó Tibor okleveles környezetgazdálkodási agrármérnök, az Életfa Környezetvédő Szövetség elnöke, aki civil, illetőleg zöld területeken több országos és nemzetközi pályázati program résztvevője vagy vezetője. A kezdetektől az Egri Civil Kerekasztal és az Egri Civil Fórum tagja és önkéntese, aki az elmúlt időszakokban sokféle formában szolgálta az egri, az országos és a nemzetközi civil hálózatok fejlődését. 2020-ban az Életfa elnökeként „pro Agria civil szakmai díjat” vehetett át szervezete azon munkájának az elismeréseként, amit az elmúlt 30 évben a civil társadalom fejlesztése érdekében végeztek.

Az egészségügyi, szociális és karitatív szekció Pfaffné Lovász Mária Lídiát javasolta, aki immáron több mint egy évtizede irányítja az S.O.S. Vox Humana Telefonszolgálat Alapítvány tevékenységét. Az Egri Civil Kerekasztal munkájában négy esztendeje vesz részt. Az elmúlt két év során az Eger Civil Ünnepe rendezvényen megjelenő „Egészség-sziget” működtetésében is komoly szerepe volt. Szekciója szerint többek között kitűnő szervezői tevékenysége, illetve közösségépítő személyisége is indokolja, hogy az egyike legyen a 2021-es év önkénteseinek.

A generációk összefogása szekció a vezetőjét, Kósa Lászlót találta érdemesnek a címre, aki 2013-tól a Dobó Katica Nyugdíjas Szervezet elnöke, illetve – szintén ez évtől – tagja a Nyugdíjasok Heves Megyei Szervezete elnökségének. Civil kezdeményezőként – mint Eger legnagyobb nyugdíjas szervezetének vezetője – óriási energiával és legalább ilyen tenni akarással fogott hozzá a „generációk összefogása” nevű szekció megszervezéséhez, amely aztán 2020. február 25-én meg is alakult. 2014-től az Egri Civil Kerekasztal tagja, amelynek különböző bizottságaiban is dolgozott.


SZERZŐ: STANGA ISTVÁN
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT