„Az emberek arról dönthetnek, hogyan tovább Magyarországon”

Az ellenzéki pártok eddig ismert jelöltjei a TV Eger Féktelenül című műsorában is bemutatkoztak. Heves megye 1. számú választókerületének országgyűlési képviselőjelöltjeként Mirkóczki Zita az MSZP, Berecz Mátyás a Demokratikus Koalíció, Jánosi Zoltán pedig a Momentum Mozgalom színeiben indul az előválasztáson. Az Egri Magazin olvasói számára Weil Zoltán műsorvezető kérdéseire adott válaszaikból válogattunk.

„Alkalmas emberek állnak a rajthoz”

Mirkóczki Zita (MSZP-Párbeszéd): Fontos, hogy mindannyian megmutatkozhatunk, beszélhetünk a saját pártjaink programjairól, és azok is megismerhetnek minket, akik most kapcsolódnak be a politikai életbe, így a választók kiválaszthatják, hogy kit szeretnének támogatni. Egy biztos, hogy utána egy közös jelölt mögé kell beállni, és ha 2022-ben változást szeretnénk, akkor őt kell támogatni a kampányban, mindenképpen fordulatot kell elérni.

Berecz Mátyás (Demokratikus Koalíció): A jelenlegi előválasztás egyik legfontosabb szerepe, hogy az emberek új arcokkal is megismerkedhetnek, akik bekerülve a Parlamentbe idővel akár forradalmi változást tudnak majd elindítani. Ahhoz azonban, hogy az előválasztáson indulók beletanuljanak ebbe a helyzetbe, megszokják, hogy közszereplők, végig kell járniuk egy utat. Ha nem is adunk esélyt az ellenzéknek, akkor tényleg így maradunk, ugyanezzel a jelenlegi garnitúrával, és tényleg beragad az ország egy latin-amerikai vagy közép-ázsiai helyzetbe. Én inkább a megújulásban látom a lehetőséget.

Jánosi Zoltán (Momentum): Ez egy előválasztás, az emberek hármunkból-négyünkből, esetleg ötünkből választhatnak, szemben a tavaszival, ami már szavazás lesz. Ott arról fognak dönteni, hogy Orbán, vagy nem Orbán, azaz Kína vagy Nyugat.

Azt gondolom, az eddig ismert jelöltek mind alkalmasak a körzet képviseletére, hogy tegyenek Egerért és a környező településekért. Alkalmas emberek állnak a rajthoz, a választáson pedig minden magyar állampolgár részt vehet. Én is mindenkit erre biztatok, hiszen egyfajta kötelességünk a demokrácia irányítása, terelgetése. Ez egy valódi választás, ahol az emberek arról dönthetnek, hogyan tovább Magyarországon.

„Ne zárjunk ki senkit a választás lehetőségéből”

Berecz Mátyás: Hogy maga a választás augusztus végén, szeptember elején hogyan fog zajlani, az egyelőre még nem dőlt el. Ahogy az sem, hogy teljesen internetes platformon viszik véghez, vagy kitelepülések segítségével, terminálokon keresztül lehet-e majd szavazni.

Mirkóczki Zita: Az is kérdéses, hogy lesz-e előzetes regisztráció, amely személyes jelenléthez köthető. Az online választástól egy kicsit tartok, hiszen számos fiatal képes rendszereket feltörni, de bízom, abban, hogy a pártok szakértői meg tudják majd oldani a felmerülő problémákat. Illetve azokat se felejtsük el, akik nem mernek elmenni a sátrakhoz mint ellenzéki szavazók, nekik az online platform kedvez.

Jánosi Zoltán: A választókörzetünk tipikus példája, hogy miért szükséges az online felületen történő szavazás, hiszen a Momentum Mozgalommal nem fogunk tudni mind a 27 településen sátrat állítani. Az online platform abban segítene, hogy ne zárjunk ki senkit a választás lehetőségéből.

„Legyen egy új alkotmánya Magyarországnak”

M.Z.: A rendszer maga nem demokratikus, mert a FIDESZ nem demokráciát épít, hanem egy autoriter társadalmat, ahol irányítást valósít meg. Minden lehetséges módon bele kíván szólni abba, amit a pártok szeretnének. A választási törvény rákényszerít minket, hogy teljes mértékben összefogjunk és úgy induljunk. Ez miért demokrácia? Sokkal egyszerűbb lenne, ha mindenki külön mérettetné meg magát, ezt lebontanánk százalékokra, és a második fordulóra kiesne valaki… Azt gondolom, ez egy normális rendszer.

J.Z.: Ha azt mondom, nem tartom demokratikusnak a 2022-es szavazást, az azt jelentené, hogy nem demokratikus úton választják meg a jelölteket. Az ellenzék azt is kijelenthetné, hogy legyen ez egy alkotmányozó népszavazás: aki az ellenzéki jelöltre szavaz, az arra voksol, hogy legyen egy új alkotmánya Magyarországnak, nem elfogadva a jelenlegi alaptörvényt.

Szerintem hazánkban nincs demokrácia, megszűntek a fékek és az ellensúlyok, de sorolhatnánk a hibákat. Tavasszal ezen kell változtatni, szerintem az egy nagyon jó irány, hogy a hat párt össze tudott fogni.

B.M.: Ez egy áldemokrácia, a FIDESZ-kormány hatalma olyannyira körbebástyázott, hogy azt demokratikus úton nem lehet kibillenteni, hiszen a demokráciának pont a népképviselet a lényege. Másrészt szükséges egy politikai váltógazdaság, tehát ha a szavazók azt szeretnék, lehessen irányokat váltani. Itt egyértelműen látszik, hogy nem lehet. Az egyik legfontosabb cél tehát az alaptörvény módosítása, így lehet normális, demokratikus rendszerünk.

„A törvényeket úgy kell alakítani, hogy valóban választani lehessen”

J.Z.: Demokratának tartom magam, teljes mellszélességgel amellett vagyok, hogy Magyarországon újra demokrácia legyen, és egy élhető köztársaság alakuljon ki. A törvényeket úgy kell alakítani, hogy valóban választani lehessen. Támogatni fogom, hogy egy új alkotmány jöjjön létre, és annak megfelelően egy-két éven belül olyan választást lehessen tartani, ahol valóban választani tudnak a polgárok.

B.M.: Az igazi nehézség csak 2022-ben jön, hiszen egy hosszú, nagyon fáradtságos folyamat lesz ezt a rendszert lebontani és normalizálni, emellett versenyképesebb piacot, igazságosabb társadalmat létrehozni. A lakosság részéről is nagyfokú türelem szükséges, de minden formáját támogatom az átalakulásnak. Ha azt akarjuk, hogy az ország visszaforduljon Európa irányába, az egy akár évtizedes, nehéz folyamat lesz.

„Valóban szükséges a politikai váltógazdaság”

B.M.: Hogy kialakuljanak normális politikai közegek, egészséges háttérrel és megfelelő utánpótlással, ahhoz valóban szükséges a politikai váltógazdaság. Nem egészséges, ha egy politikai párt évtizedeken keresztül uralmon marad, hiszen így az ellenzék a folyamatos „elnyomott” állapotba kerül. Fontos, hogy mindenki kapjon lehetőséget, hogy megmutathassa, hogy mire képes – egyáltalán képes-e jobbra, mint az előző kormány. Ami még fontosabb, hogy meggyógyítsuk a társadalmunkat. Jelenleg nincs olyan aktív, közéleti szereplésre alkalmas réteg, amely a nyugati társadalmakat jellemzi. Az emberek nem mernek megnyilvánulni, trollkodni igen, de az nem közélet.

J.Z.: Politikailag frissnek érzem magam, nyitott vagyok a vitára, beszélgetésre. 1999-ben a Századvég Politikai Iskola hallgatója voltam Egerben, ahol egy teremben ültek a kisgazdák, a fideszesek, a jobboldaliak, a baloldaliak, a konzervatívok, és nagyon jókat beszélgettünk, esetenként vitatkoztunk, emellett kiváló előadókat hallgathattunk meg. Ma már elképzelhetetlen, hogy egy jobboldal által fenntartott intézményben baloldali ember vehessen részt. Az egész társadalom beteg, nagyon nagy a probléma, ezen kell változtatni, és újra olyan kereteket biztosítani, ahol adott a lehetőség, hogy különböző nézetű emberek kulturált vitát folytassanak.

B.M.: Nem tekintjük egymást ellenségnek, a sport nyelvén szólva csupán ellenfelek vagyunk, és az lenne a normális, ha a politika egészében is így működne Magyarországon. Ne ellenségképeket keressünk és kreáljunk, hanem akár ellenfelekként is tudjunk dolgozni, hogy a polgárok a lehető legjobb jelöltet választhassák és juttathassák a Parlamentbe!

A TV Eger Féktelenül című műsorának ellenzéki előválasztásról szóló április 22-i beszélgetése visszanézhető a

www.tveger.hu

weboldalon.


(EM)
FOTÓ: TV EGER