Summajatirom.hu címmel indított izgalmas oldalt a Bródy Sándor Könyvtár

Summajatirom.hu elnevezéssel indult el a közelmúltban az a weboldal, amelynek létrejöttét az tette lehetővé, hogy a Bródy Sándor Könyvtár sikerrel szerepelt egy tavalyi pályázaton, amelynek eredményeként az egri intézmény több ezer oldalnyi anyagot digitalizált – közöttük helyi témájú könyveket, folyóiratokat, plakátokat, képeslapokat, iskolai értesítőket, cikkeket, gyászjelentéseket, fotókat –, s tette azokat elérhetővé a már említett honlapon.

www.summajatirom.hu

Nem titok, hogy az egyik legfontosabb feladatunk a helyismereti anyagok gyűjtése – mondja Tőzsér Istvánné Géczi Andrea, a könyvtár igazgatója –, ugyanakkor az elmúlt időszakban azt is láttuk, hogy az ezek iránti érdeklődés alaposan megnövekedett. Lényegében e tények motiváltak bennünket, amikor benyújtottuk a HevesTékaDigit című pályázatunkat, majd létrehoztuk a summajatirom.hu lapot. Ezen éppúgy megtalálhatók már korábban digitalizált szövegek, képek, stb., mint olyanok, amelyeket csak mostanában tettünk a számítógépek előtt ülők számára is „fogyaszthatóvá”.

Tőzsér Istvánné Géczi Andrea

Bár már most sem csekély mennyiségű dokumentum között keresgélhetnek a látogatók, ez nyilván bővül majd a jövőben…

Ez ügyben is rendkívül jó hírrel szolgálhatok, ugyanis rendelkezünk azon eszközzel, amelynek révén a már jelenleg is meglévő, megfelelően előkészített, sok-sok ezer anyagot fel tudjuk tölteni, ezért a weboldal gyarapodása főként azon múlik, hogy az egyéb munkáink – s persze, a visszaköltözésünk – mellett mennyi időt és energiát leszünk képesek erre a feladatra fordítani.

Miután a summajatirom.hu nemcsak letisztult, jól áttekinthető, de könnyen is használható, érdekel, hogy a létrehozása kinek köszönhető…

A Monguz Kft.-ről van szó, akikkel már jó ideje együttműködünk, lévén ők készítették a könyvtárunk katalógusát is annak idején. Megjegyzem, amit az oldalon látunk, lényegében az is egy katalógus, csak hozzá vannak rendelve digitális rekordok. Magyarán pont úgy keresgélhetünk, akár egy katalógusban.

Ahogy barangoltam a lapon, azon gondolkodtam, hogy ezt az internetes címet bárkinek érdemes felkeresni, legyen szó a lakóhelye iránt érdeklődő valakiről, netán egy, a helyi eseményeket kutató diákról, vagy mondjuk azt tanító pedagógusról, és akkor még nem szóltunk azokról, akik simán csak szeretnek érdekességeket nézegetni, olvasgatni. Jól látom?

Ez így van. Arra pedig külön is szeretném felhívni a figyelmet, hogy lakóhelyünk, városunk múltja és jelene mindnyájunk személyes története is. Vagyis az itt élők mindegyike kötődik Egerhez, annak egy-egy részéhez, utcájához, vannak jó barátai, ismerősei, munkatársai, kedvenc helyei, és még hosszasan sorolhatnám… Ezért bárkinek nyugodtan ajánlhatom az oldalt, hiszen azon könnyen rábukkanhat egy-egy olyan szövegre, képre, videóra, ami szorosan kapcsolódik az ő személyes történetéhez.

Most, amikor beszélgetünk, még egy hete sincsen annak, hogy elindult a weboldal. Tudnak már róla az emberek? Esetleg vannak már visszajelzések?

Ami a visszajelzéseket illeti, azok elsősorban a közösségi médiából érkeztek, ami nem véletlen, hiszen azok, akik ráleltek valamire az oldalon, többnyire meg is osztották azt az ismerőseikkel, így hamar elterjedt, hogy létezik egy ilyen lap. Az külön öröm, hogy csak pozitív véleményeket olvashattunk. Volt például, aki az üzenetében azt írta, gratulál nekünk, köszöni ezt az oldalt, azt, hogy – idézem – „ilyen értékes és izgalmas munkával” ajándékoztuk meg. És az is jólesett, hogy a polgármester úr a Facebookon azt írta, ezzel a hiánypótló kezdeményezéssel eleget tettünk Vörösmarty Mihály azon intelmének, ami a weboldalt beharangozó sajtótájékoztatónkon elhangzott, és amely így szól: „A múltat tiszteld a jelenben s tartsd a jövőnek”.

Tőzsér Istvánné Géczi Andrea bemutatja a summajatirom.hu oldalt

Nem kell látnoknak lenni, hogy kijelenthessük, a háztartásokban még ezernyi olyan, izgalmas, sőt, ritkaságszámba menő fotó, plakát, irat, stb. van, aminek nagyon is helye lenne a summajatirom.hu-n. Azok, akik úgy határoznak, hogy a birtokukban lévő anyagot közkinccsé teszik, hová forduljanak?

Könyvtárunknak nem titkolt célja, hogy e helytörténeti gyűjtemény az idők során egyre gazdagabb legyen, ezért hát számítunk arra, hogy a családok tulajdonában lévő különlegességek eljutnak majd hozzánk, rajtunk keresztül pedig – természetesen – mindazokhoz, akik meglátogatják azoldalt. Hadd nyugtassak meg mindenkit, itt nem arról van szó, hogy ezáltal a miénk lesz a kérdéses fénykép, újság vagy bármi, ugyanis azt a digitalizálását követően a gazdája visszakapja. És persze, a weblapon azt is feltüntetjük, hogy az eredeti dokumentumnak ki a birtokosa. Utóbbinak egyébként erről nyilatkoznia is kell, amiként arról is, hogy hozzájárul a digitalizáláshoz, illetve a közzétételhez. Akiknek tehát ilyen szándékuk van, felvehetik a kapcsolatot a munkatársaimmal az info@brody.iif.hu e-mail-címen. Nagyon remélem, hogy legközelebb már ilyen felajánlásokról is beszámolhatok.

Mirkóczky Ádám polgármester kipróbálja a helytörténeti játékot


SZERZŐ: STANGA ISTVÁN
FOTÓ: GÁL GÁBOR