Folyékony segítség a nyugodalmas percekért, avagy frissítő a belváros stresszmentes „oázisában”

A mindennapi rohanásban néha jó egy kicsit megállni, de még jobb leülni. A pozitív értelemben vett befelé fordulásban segítségünkre lehet egy kellemes, csendes helyszín, ahol csak úgy megiszik valamit az ember. Egy hideg, szürke délutánon pedig mi sem hathat frissítőbben, mint egy csésze forró tea, amelyhez a spirituális hangulat úgymond csomagban jár, amennyiben italunkat városunk nemrég nyílt teaházában fogyasztjuk. Egy fiatal pár, Szemőke Léda és Pádár Soma tavaly nyáron indította vállalkozását Eger szívében, a Céhmesterek udvarában, ahol egy színes és barátságos helyszínen különleges pillanatokat élhetünk át. A beszélgetésünk alatt pedig végig körülöttünk sürgölődött Zora, a tulajdonosok barátságos kutyusa, így az állatkedvelők is otthon érezhetik magukat.

Mikor fogalmazódott meg bennetek az ötlet, hogy teaházat indítotok Egerben, ráadásul gyakorlatilag a pandémia alatt?

Soma: Gyöngyösi lévén, először ott találkoztam teaházzal, amelyet az egyik családi barátunk üzemeltetett. Olyan bensőséges hangulatot tudtak teremteni, annyira kellemes atmoszférát, hogy már akkor megfordult a fejemben, hogy én is szeretnék egy hasonlót. Az egyetem alatt aztán egyre inkább dolgozott bennem a gondolat, hogy milyen jó lenne egy nyugodt közösséget létrehozni, és szerettem volna egy olyan helyet kialakítani, ahol az emberek minőségi időt tölthetnek egymással. Majd a járvány alatt egy pályázat segítségével sikerült megvalósítanunk az álmunk. Az ennek helyszínéül szolgáló üzlethelyiségre pedig egy éves szervezés után találtunk. Ami szerintem különlegessé teszi, hogy egy olyan izolált, intim terület, amely mégis a pezsgésben helyezkedik el, hiszen tőlünk pár percre húzódik a sétálóutca.

Szemő: A felújítás közben, – a korlátozások miatt, – nem tudtuk, hogy mikor nyithatunk, hogy mire lehet számítani, ennek ellenére reményekkel tele és kitartóan dolgoztunk, hogy közelebb kerülhessünk a céljainkhoz.

Hogyan alakítottátok át az üzletet, mennyiben tükrözi a dizájn az ízlésvilágotokat?

Soma: Ami érdekessége a helynek, hogy minél inkább próbáltuk saját kezűleg formálni. Például a pultot én falaztam, Szemő készítette a makramé-, illetve papírlámpákat, az asztalt a testvéremék heggesztették, majd én helyeztem bele a lapot, amit lefestettem. A logót, – amely szerintem a hely lelkét jelenti, – valamint a pultunk tetejét pedig az a férfi készítette, aki a gyöngyösi teaházat működtette, és gyakorlatilag az ihletet nyújtotta számunkra.

A Spiritea elnevezés mennyire utal az általatok képviselt spiritualitásra, egyáltalán ez hogyan nyilvánul meg a környezetetekben?

Soma: Amikor Pesten tanultam, megismerkedtem a hinduizmussal, a buddhizmussal, illetve az ősmagyar vallással, de nem tudnék kiemelni egy olyan utat, amire azt mondanám, hogy mostantól csak és kizárólag azt követem. Ehelyett inkább próbáltam megtalálni és építeni a saját hitemet, hogy miként lehetek jobb ember… Az egyik előképem a teaháznál a Pesten található Magnet Ház, amely egy közösségi spirituális központként működik, és én is valami ehhez hasonlót szeretnék elérni.

Szemő: A név is jelzi, hogy támogatjuk a belső fejlődést, és olyan programokat szervezünk, amelyek egy kicsit az önismeret felé vezetik a hozzánk betérő vendégeket. A teázás a jelen megélését is elősegíti, hiszen amint kiönti az ember a forró italt ezekbe a gyönyörű bögrékbe, a vendégeink már a különleges formákon is elgondolkodnak, és talán elindulnak a mostra fókuszálás rögös útján.

Soma: Világi szórakozásból nagy a választék, bármikor el lehet menni mozizni, vagy kocsmázni, ezt a helyet viszont olyannak képzeltük, amely túlmutat ezeken a dolgokon, mint ahogy a spirituális gondolkodás, vagy bármilyen gyakorlatias vallás is felülemelkedik azon, hogy pénzt keresünk és élünk. Az, hogy jógázunk, vagy meditálunk mindig különleges célt szolgál.

Akkor lehet egyfajta énidőként is tekinteni a teázásra?

Soma: Mindenképpen, hiszen egyfajta eszköz, egyrészt az egészségmegőrzéshez, a kikapcsolódáshoz, illetve segítség a jelenre való koncentrációban. Emellett pedig szeretnénk megteremteni Egerben a teázás kultúráját, hogy az emberek kívánják, hogy beüljenek egy csésze forró italra. Persze fontos, hogy közösségi térként is működjünk, ahol kikapcsolódhatnak az erre tévedők. Meditációkat, martraesteket, előadásokat is tervezünk, emellett tartottunk már zenés rendezvényt és filmvetítést.

És persze randieszköznek sem utolsó egy kellemes teázás, hiszen az ember az ismerkedés fázisában mindig keresi a különlegeset. Egy sörre, vagy borra is jó meghívni valakit, de egy tea, illetve vízipipa melletti meghitt beszélgetés egészen más hangulatot teremt, és kivételes élményt nyújt.

Mik a tapasztalatok, a vendégeitek nyitottak az újdonságokra? Nyomon lehet követni, mennyire elterjedt hazánkban a teázás kultúrája?

Szemő: Engem kifejezetten érdekelnek, hogy kik vetődnek erre, szívesen megismerkedem azokkal, akiken látom, hogy kicsit nyitottabbak. Ez abból a szempontból is fontos, hogy felfedezzük az ízlésüket, hogy milyen teákat szereknek. Például az egyik vendégünk a különböző kéréseivel kitalált egy teakoktélt. Mindazonáltal alapvetően kétféle csoportot lehet azonnal elkülöníteni. Az egyik, akik a gyümölcsteákat részesítik előnyben, azokból is a legizgalmasabb elnevezésűeket, amelynek a pozitívuma, hogy már ezek is tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat. Emellett fontos kiemelni, hogy érkeznek hozzánk kifejezetten céltudatos vendégek, akik tudják, hogy milyen típusú italt keresnek.

Soma: Ők nem feltétlenül a legízesebbet, inkább a különlegesebb fajtákat keresik. A zöld, fehér, vagy sárga teának lehet, hogy furcsán hangzik, de igazi tea íze van, mintha gyógynövényt inna az ember. Például egy csalántea nem hétköznapi értelemben finom, inkább azt érzed rajta, hogy egy növénynek a levét iszod. Ezzel szemben egy gyümölcstea sokkalta frissítőként, üdítőként hat, és élvezetet nyújt. A gyógyteáról pedig tudod, hogy biztosan jótékony a hatása. Egyébként minél hosszabb ideig fermentálják a teát, annál kevesebb antioxidánst tartalmaz, ilyen szempontból a zöld, illetve a fehér tea a legegészségesebb.

Melyek a személyes kedvenceitek?

Szemő: Nekem a rooibos teák, amelyek Dél-Afrikából származnak, és nagyon szép vöröses a színük. Kicsit édeskés az aromájuk, szintén nagyon sok antioxidánst, illetve kalciumot, és vasat tartalmaznak, így számomra egyfajta „női teaként” hatnak. Mi ezeknek például a gyógynövényekkel kevert változatát is kínáljuk.

Soma: Én a zöld teát választanám, méghozzá az ízesítettet, például a maharánit, ugyanis jobban szeretem, ha van benne egy kis csibészség, egy kellemes utóíz.

Mekkora a kínálatotok, illetve melyik kategória mellett tennétek le a voksotokat, szálas vagy filteres legyen egy tea?

Szemő: Filtereset nem is tartunk, bár biztos akadnak abból is minőségi változatok, de mi szeretjük látni, hogy mi kerül az italba. Sokan különben helytelenül használják a teafű kifejezést, hiszen egy cserjéről beszélünk, így igazából a leveléből készült italt fogyasztjuk. Mára mintegy negyvenféle teát kínálunk, de folyamatosan bővítjük a választékot. Nagy álmom például, hogy magam keverhessem a tealeveleket, és hogy kísérletezhessek vele, – ez még egy kiaknázatlan fejlődési terület.

Az évek múltával hogyan változott a viszonyotok a teával kapcsolatban? Sokak számára a mai napig az óvodákból jól ismert délutáni agyoncukrozott és -citromozott ital jut az eszébe…

Szemő: Azt inkább egyfajta frissítőnek nevezném, bár én szeretem, Soma nagymamája például isteni üdítőt készít citrompótlóval.

Soma: Ezt mi „mamiteának” hívjuk, és tudom, hogy most is pontosan ugyanolyan, mint amikor ötévesen kóstoltam. Számomra is rejtély, hogy csinálja, mert bár elmondta a receptet, mikor az elkészítésével próbálkoztam, nekem nem lett olyan. Ezt csak ő tudja.

A téli, hideg időszakra milyen teákat ajánlotok?

Szemő: Azt a különleges keverékünket, amely vitaminokban is gazdag, és bár a forrázás miatt ezek egy része elveszik, de maradnak benne bizonyos ásványi anyagok, vas, folsav, emellett kellemes almás, fahájas és mandulás az ízvilága.

Soma: Ebből egyébként forralt bort is készítünk, amelybe minőségi szálas tea kerül.

Szemő: Emellett a teakoktéljaink is igen népszerűek, ezeknek a receptjeit nagyrészt magam kísérleteztem ki. A különböző teaalapú italokhoz ilyenkor friss alapanyagokat használok, például mentát. Nagy népszerűségnek örvendett nyáron a mojito koktélunk, amelyet egyiptomi mentateából készítünk fehérrummal. A hűvösebb, téli időszakban pedig kellemes a whiskeys italunk, amely különleges ízvilágát a fekete chai tea és a kókusztej keveréke adja, – ez melegen is nagyon ízletes.

Soma: Utóbbiban a férfiak kételkedni szoktak, és mindig kérdezik, hogy a whiskeyt biztos jó lesz kókusztejjel keverni, de eddig kivétel nélkül mindenki kért belőle másodjára is.

 

Matcha

Az egyik legegészségesebb zöldtea

A japán zöldtea esetében az egész levelet porrá törik, majd felöntik forró vízzel – ideális esetben kb.  85 fokos hőmérsékletűvel. Majd egy bambuszból készült seprű segítségével teljesen feloldják a port, ezáltal egy kicsit krémesebbé válik az ital. A különlegessége, hogy fogyasztásával nemcsak a kiázott vitaminokat, illetve ásványi anyagokat juttatjuk a szervezetünkbe, hanem magát a teát is, így az még inkább hasznosul. Emellett antioxidánsokban is gazdag. Számos elkészítési módja létezik, ezek mára Európában is elterjedtek. Tejjel például latteként kínálják, – hidegen és melegen egyaránt.

Teafogyasztás a világ körül

Milyen érdekességeket emelnétek ki a különböző szokások közül?

Szemő: A matcha tea különlegessége például, hogy egy szertartás során fogyasztják, amelynek az előkészülete a teázáshoz felesleges dolgoktól valók megszabadulás (kabát, cipő, esernyő), ezután kapnak egy tabit (japán tradicionális zokni), majd megtisztítják a kezüket, illetve szájukat. A ceremónia külön helyiségben zajlik, amely a tea készítését is magába foglalja.

Soma: Számomra az is érdekességként hatott, mikor egy ismerősömnél jártam, és bepillanthattam a szekrényébe, amelyet telepakolt hagymahéjjal, fűszerrel, erdei gyógynövényekkel és különféle füvekkel. Gyakorlatilag mindent gyógyteaként értelmezett, mondván a gyűjteménye tökéletes alapanyagként szolgál egy-egy kellemes lélekmelengető italnak. Engem például nagyon érdekelt, hogy milyen, ha beleteszünk egy hagymahéjat a teába. Ezzel kapcsolatban azt tapasztaltam, hogy gyönyörűen megszínezi a vizet, illetve biztos, hogy nagyon egészséges.

Melyek a legalapvetőbb különbségek az egyes országokból származó teák között?

Szemő: Az indiaiaknál az erőteljesen fűszerezett fekete tea jellemző, amelyben helyet kap a csillagánizs, a fahéj, a szegfűszeg és a kardamom. Emellett fontos, hogy általában tejjel fogyasztják.

Soma: Míg a zöldtea elsősorban Kína és Japán ismérve, az indiaiak a már említett fekete teát fogyasztják, és mivel brit gyarmat volt, így Angliában is ez utóbbi terjedt el. Az angolokról sokaknak az ötórai teázás jut az eszükbe, és ők is szintén tejet öntenek az italukhoz.

Szemő: Esetleg citrommal és cukorral is ízesítik, de semmi esetre sem lehet a tejet a citrommal keverni.


SZERZŐ: VERES PETRA
FOTÓ: VOZÁRY RÓBERT